History

2020

Agnes Obel, AnnenMayKantereit, Audio88 & Yassin, Charlie Cunningham, Deine Freunde, Dropkick Murphys, Frank Turner,  Kaizaa, Käptn Peng & die Tentakel von Delphi, Karate Andi, Martin Kohlstedt, Meute, SSIO, Tarek K.I.Z, Voodoo Jürgens, Wanda

2019

$ick, AK Ausserkontrolle, Äl Jawala, Alexander Straub, Andreas Bourani, AnnenMayKantereit, ASP, B-Tight, Baba Zula, Benne, Besser als Sex, BHZ, Blackberries, Bodega, Booze & Glory, Calexico and Iron & Wine, Cypress Hill, Das Moped, De Staat, Dead City Ruins & Mammoth, Die Höchste Eisenbahn, Die Orsons, Enno Bunger, Eule, Eule findet den Beat, Fibel, Finch Asozial, Flo Mega, Giant Rooks, Gisbert zu Knyphausen, Giulia Becker, Haller, Hannes Wittmer, Heldmaschine, Helmet, Henning Wehland, Jadu, Jan Böhmermann & das Rundfunk Tanzorchester Ehrenfeld, Jan Wehn & Davide Bortot, Joris, Josh., Kakkmaddafakka, Kat Frankie, Kurdo, Laing, Lance Butters, Lilly Among Clouds, Look Mum No Computer, Luciano, Luksan Wunder | Wundertütenfabrik, Max Mutzke & Monopunk, Meute, Midnight Oil, Morcheeba, Namika, Nena, Niels Frevert, OG Keemo, OK KID, Pawel Popolski, Peterlicht, Powerwolf, Queensryche, Rockstah, Rogers, Seiler und Speer, Ska-P, Sorgenkind, Static X, Status Quo, Steiner & Madlaina, Teesy, The Intersphere, The Strumbellas, The Tips, Tito & Tarantula, Tom Beck, Tua, Umse, Unter meinem Bett - In deiner Stadt, Wallis Bird, We Are Scientists, We invented Paris, Wucan.

Maifeld Derby Extended

2018

Abbath,  Amanda,  And The Golden Choir,  Anna Depenbusch,  Antje Schomaker,  Ätna,  Azet,  B-Tight,  Bausa,  Bed Rugs,  Belgrad,  Bilderbuch,  Birth Of Joy,  Brett,  Bruckner,  Bukahara,  Capital Bra,  Charlie Barnes,  Chuckamuck,  Clueso,  Cosmo Sheldrake,  Cypecore,  d’Artagnan,  Dan Owen,  Das Paradies,  DCVDNS,  Deine Freunde,  DJ Krush,  Dorian Sorriaux,  Drangsal,  Dropkick Murphys,  Dylyn,  Emil Bulls,  Errdeka,  Eskimo Callboy,  Estikay,  Faber,  Faber,  Fibel,  Finn & Band,  Flogging Molly, Fünf Sterne Deluxe,  Gentleman,  Gisbert Zu Knyphausen,  Glasperlenspiel,  Great News,  Greeen,  Hammerfall,  Hans Söllner & Band,  Heldmaschine,  Isolation Berlin,  Jennifer Rostock,  Johannes Oerding,  Judas Priest,  Kakkmaddafakka,  Kaya Yanar,  Kochkraft Durch KMA,  Kontra K,  Lea,  Leech,  Leoniden,  Lilly Among Clouds,  Limp Bizkit,  Love Machine,  Marey,  Marlon Williams,  Martin Kohlstedt,  MC Bomber,  Me And Reas,  Michael Patrick Kelly,  Mine,  Mother's Cake,  Mr. Irish Bastard,  Neonschwarz,  Olden Yolk,  Olli Schulz,  Oomph!,  Philip Boa,  Podcast Ufo,  Razz,  Rikas,  Rue Royale,  Saltatio Mortis,  Sarah Lesch,  Schandmaul,  Scooter,  Scott Matthew,  SDP,  Shahak Shapira,  Siegfried & Joy,  Sol Heilo,  Someday Jacob,  Suzan Köcher,  Teleman, The Bones Of J.R. Jones,  The Lytics,  The Whiskey Foundation,  Therapy,  Tocotronic,  Tristan Brusch,  Ufo361,  Vincent Pfäfflin,  Vona,  Warrior Soul,  Weekend,  Wendy McNeil,  Wincent Weiss,  Wirtz,  Wolf Alice,  Yes feat. Arw,  Yoke Lore

2017

17 Hippies, 257ers, Andreas Kümmert, Anna Depenbusch, Ansa Sauermann, Astronautalis, Bergfilm, BirdPen, Blackberries, Bonez MC & RAF Camora, Bukahara, Capo, Charlie Cunningham, Christian Steiffen, Claire, Dat Adam, Diablo BLVD, Die Sterne, Disbelief, DJ Shadow, Dota, Doro, Drangsal, Emma6, Faber, Farmer Boys, Fat Freddy's Drop, Frightened Rabbit, Fury In The Slaughterhouse, Giant Rooks, GoGo Penguin, Goldroger, Gurr, Hammerfall, Hanna Leess, Heldmaschine, Helge Schneider, Hello Piedpiper, Hundreds, I Heart Sharks, In Extremo, Invsn, J.Bernardt, John K. Samson, Julian Philipp David, Kadavar, Kapelle Petra, Käptn Peng & Die Tentakel von Delphi, Kat Frankie & Band, Kayef, KMN Gang, Kochkraft Durch KMA, Lambchop, Leoniden, Lotte, Louka, Love A, Malky, Martin Kohlstedt, Marvin Game, Matze Rossi, Max Giesinger, Max Goldt, Megaloh, Meute, Mighty Oaks, Mother's Cake, Motorama, Mudi, Neufundland, Parquet Courts, Pascow, Patrick Richardt, Plusmacher, Prong, Radio Nukular, Riot Of Colours, Roosevelt, Scott Bradlee's Postmodern Jukebox, Spaceman Spiff, Subway To Sally, Sum 41, Swans, Teesy, The Coronas, The Dead South, The Strumbellas, Thulcandra & Nailed To Obsurity, Tim Mohr, Tim Vantol, Tito & Tarantula, Tom Grennan, Vintage Trouble, Wallis Bird, Wanda, We Invented Paris, Money Boy, Wolf People, Yalta Club

2016

187 Strassenbande,  Äl Jawala,  ASP,  Barock,  Benne,  Blues Pills,  Cäthe,  Dame,  Deez Nuts,  Deichkind,  Der Weg Einer Freiheit,  Dewolff,  Die Höchste Eisenbahn,  Dirkschneider,  Dota & Band,  Dritte Wahl,  East Cameron Folkcore,  Elektrik Pony Cup,  Enno Bunger,  Everlast,  Farid Bang,  Get Well Soon,  Gloria,  Götz Widmann,  Imarhan,  Jan Blomqvist,  Joris,  Kakkmaddafakka,  Karate Andi,  Kaya Yanar,  Klaus Johann Grobe,  Kollegah,  L'Aupaire,  Lina Maly,  Lola Marsh,  Lukas Rieger,  Lydmor & Bon Homme,  Maeckes,  Majoe,  Marc O'Reilly,  Max Giesinger,  Max Prosa,  Mikroboy,  Mine,  MoTrip, Mutiny On The Bounty,  Namika,  Nneka,  OK KID,  Olli Schulz,  Oracles,  Prinz Pi,  Rea Garvey,  Reckless Love,  Riot Of Colours,  Rob Lynch,  Roll Agents: The Elvis Xperience,  Roll Agents: The Elvis Xperience,  Romano,  Ry X,  SDP,  Siegfried & Joy,  Sivert Høyem,  Slayer,  SSIO,  Steak Number Eight,  Steaming Satellites,  Summer Cem,  T-Zon,  The Paper Kites,  Underworld,  Von Wegen Lisbeth,  Wallis Bird,  Wizo,  ZAZ

2015

Agent Fresco,  Agnostic Front,  Alt-J,  Anathema,  Annenmaykantereit,  Archive,  Arkells,  Asa,  ASP,  Astronautalis,  Aurora,  Austra,  Balthazar,  Bilderbuch,  Black Book Lodge,  Boy,  Broncho,  Calexico,  Celo & Abdi,  Chefket,  Cold Specks,  Crippled Black Phoenix,  Curse,  Die Sterne,  Eav,  Enno Bunger,  Fehlfarben,  Findlay,  Friska Viljor,  Hanne Kolsto,  Heather Nova,  Herrenmagazin,  Honig,  Irie Révoltés,  Jamaram,  Joris,  José González,  K.I.Z.,  Käptn Peng & die Tentakel von Delphi,  Katzenjammer,  Kayef,  KC Rebell,  Kensington,  Kool Savas,  Long Distance Calling,  Lucy Rose,  Me And My Drummer,  Motorama,  New Model Army,  Niels Frevert,  Nisse,  Olli Schulz,  Olson,  Rocky Votolato,  Russkaja,  Shaban & Wælder,  Sólstafir,  Sophie Hunger,  Stiff Little Fingers,  The Cat Empire,  The Computers,  Tito & Tarantula,  Wallis Bird,  Wanda

2014

17 Hippies,  257ers,  Anais Mitchell,  Anna Aaron,  Benj Rose,  Dear Reader,  Dream Theater,  Elektrik Pony Cup,  Eleni Mandell,  Felix Meyer,  Funeral Suits,  Gloria,  Grandjean,  Ignite,  Jens Friebe,  Judith Holofernes,  Kill It Kid,  Kollegah,  L'Aupaire,  Malky,  Marie Marie,  Maxim,  Mighty Oaks,  Ministry Of Wolves,  Motorpsycho,  OK KID,  Oliver Uschmann,  Seebühnenregatta,  Spaceman Spiff,  Talking To Turtles,  The Acid,  The Bianca Story,  The Intersphere,  The Majority Says,  Vin Blanc,  Wallis Bird,  Warm Graves,  We Invented Paris,  Wild Beasts

2013

Cäthe,  Claire,  Friska Viljor,  Kakkmaddafakka,  Käptn Peng,  Laing,  Marla Blumenblatt,  Maxim,  OK KID,  Okta Logue,  Shout Out Louds,  Sophie Hunger,  Steaming Satellites,  Torche